אותה תמונה רק המגדר שונה – זה שינה את הדעה על מי שבתמונה?

אותה תמונה – רק הדמות שונה: בן או בת – מחזיק\ה שטרות, מבשל\ת במטבח, בים עם בגד-ים, במגרש הכדורגל.

מה בנים ובנות אמרו על התמונות האלה?

מה חשבו על הגבר שלובש חליפה, מבשל או משחק כדורגל, ועל הבת שלובשת חליפה, מבשלת או משחקת כדורגל?

סרטון מצויין לראות עם ילדים\ות ונוער ולדבר על זה.

לפני הסרטון עצמו – כמה נקודות אפשריות לדיון:

  • מה נחשב “נשי” או גברי”
  • למה זה חשוב שיהיו “תפקידים נשיים” או “תפקידים גבריים” בחברה – אפשר לדבר על התיאוריות שמתבססות על איך היינו בזמן האדם הקדמון – הגבר יצא לצוד האישה נשארה עם התינוקות בסביבת המערה, ומהן להתקדם לאיך שפעם לנשים היה אסור שיהיה רכוש והן למעשה היו רכוש של האב ואז של הבעל והיו אמורות לגדל ילדים שימשיכו את השושלת שלו – ומשם לשאול – האם זה המצב היום? היום הרי לנשים יש רכוש אישי, יכולות ללמוד באוניברסיטה ולעבוד ולהרוויח כסף, וגבר לא חייב לצוד. למעשה אין יותר הצדקה להבדלים בין המינים. או ש… אולי יש לדעתםן? למה?
  • איך זה משפיע עלינו כשהחברה מצפה מאיתנו להתנהג בצורה מסויימת בגלל שאנחנו בן או בת, ומצפה שנימנע מפעילויות מסויימות מאותה סיבה?
  • מי בכיתה או בקבוצה מכיר\ה מישהו\י שעושה משהו “הפוך” מהציפיות החברתיות מהמגדר שלו\ה? למה הוא או היא עושים את זה? איך החברה מגיבה? האם אלו תגובות טובות או לא? האם זה מעורר בך השראה לעשות משהו דומה או אולי דווקא מרתיע?
  • מה קובע מה נחשב “גברי” ומה נחשב “נשי”? אפשר לדבר על איך פעם דברים שהיום נחשבים “גבריים” היו נחשבים “נשיים”, ולהיפך. למשל פעם גברים מהאצולה לבשו גרביונים ונעלו נעלי עקב. פעם (לא כ”כ מזמן – בשנות העשרים של המאה הקודמת) וורוד נחשב צבע של בנים כי הוא “עז” ותכלת נחשב צבע של בנות “כי הוא עדין”. היום יש קונצנזוס בדיוק הפוך! למה? ומי מרוויח מזה שנחשוב שבת לא יכולה ללבוש כחול (רמז… אינטרסים כלכליים – למשל אם יש לי בן ועכשיו נולדה לי בת – אני לא אוכל פשוט להעביר לה את כל הבגדי תינוקות שפעם היו שלו כמו שההורים שלנו עשו – אני אהיה חייבת לקנות לה דברים וורודים אחרת כולםן יחשבו שהיא בן, ולהיפך).
  • באותו הקשר הזדמנות טובה לדבר גם קצת על צרכנות נבונה וחשיבה ביקורתית – אפשר לגלוש ודבר על זה שחברות הסיגריות פעם פרסמו רק לגברים ואז הבינו שבעצם נשים הן שוק שלם שלא פנו אליו, התחילו לפרסם לנשים והרחיבו את השוק פי 2. באופן דומה חברות יהלומים החדירו לנו את הצורך ביהלום בטבעת אירוסין, את הצורך בתחתוניות יום-יומיות (עד לפני לא הרבה שנים כולנו הסתדרנו יפה עם התחתונים שמילאו את המטרה הזו), את החובה למתנות וולנטיינז וגם את הקיבעון שוורוד זה לבנות וכחול זה לבנים.

חשוב לומר ש”מין”, “מיניות” ו”מגדר” הם מושגים שונים ועבור הרבה מאיתנו גם מבלבלים ומומלץ לוודא שכולםן מבינים\ות מה כל המושגים האלו אומרים לפני צלילה לדיונים כמו אלו שהסרטון הזה מזמן. יצרנו במיוחד בשביל זה שלושה סרטוני מקור שעושים סדר במושגים האלו ואפשר למצוא אותם כאן בספרייה וגם ביוטיוב – זמין לכל סמארטפון: חפשו “מין זה לא רק סקס” ; “כל מה שרצית לדעת על משיכה מינית” ; “בנים בנות ודי כבר להגיד לי מה לעשות”

והנה הסרטון עצמו – שימו לב שהוא של חברה מסחרית אז אם תרצו לא להקרין תוכן מסחרי צריך לעצור אותו ממש טיפה לפני הסוף. תהנו!

3> השיחה

http://<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/AJQeop-mPTI” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

רוצה להגיב? נשמח לשמוע!