איך לדבר עם ילדים וילדות על מיניות במגזר הדתי?

התשובה לשאלה הזו לא מסתכמת בפרסום אחד, או במפגש חד-פעמי. זהו נושא מורכב, בדיוק כמו בכל ציבור אחר. ובכל זאת, עד שנמצא את הזמן והמקום להתעמק בנושא הזה (וחשוב מאוד למצוא את הזמן והמקום), ליקטנו המלצות מכמה הרצאות וכתבות של הרב עילאי עופרן – טיפים להכנה לשיחות על מיניות עם הילדים/ות:
1) אל תניחו שהילד\ה לא חשופ\ה לזה או שזה לא מעניין אותו\ה – הםן חיים וחיות בינינו וחשופיםות לדברים – גם אם אנחנו מעדיפיםות להאמין שהםן לא
2) דברו קודם עם עצמכם ועם בן/ת הזוג
3) החליטו מראש על המונחים והביטויים שישמשו אתכם בשיחה
4) שימו את המבוכה על השולחן
5) החליטו מראש על גבולות השיח ושמרו עליהם, תוך כדי כיבוד הגבולות שהילד/ה מציב/ה
6) ספקו מידע אמין או מקורות מידע אמינים
7) הציגו את התחושות כתופעה נורמאלית – הרי זה קורה לכולם/ן
8) הציבו רף ערכי/מוסרי/הלכתי (ואנחנו מוסיפים: יהיה טוב אם הילד/ה ת/יקח חלק בקביעתו – אם זה יגיע גם ממנו/ה ומתוך ההבנה שלו/ה את הנושא)
9) חזקו מסוגלות (על הדוגמאות שלו נוסיף: “יש לי יכולת לזהות מתי הצד השני לא מעוניינ/ת, יש לי כוח להבהיר מתי אני לא מעוניינ/ת ולהתעקש על זה”).
10) הימנעו מהטלת אשמה
11) פתחו אפיקים לשיחת המשך
הכתבה עליה התבססנו כאן ירדה מהרשת אבל יש לרב המון חומרים באינטרנט – סרטונים, כתבות וראיונות. חפשו באינטרנט חומרים שלו כדי לקבל רעיונות לשיחה, כמו למשל מידע על מילים המשמשות בתורה לתיאור מגע מיני שהרב יוצא מהן לדיבור על הדדיות וכבוד וקירבה בקשר מיני (מסתבר שבמקרא במילה “לשכב” שמורה רק לעריות ולאונס. מילים שמתארות מגע מיני בקשר זוגי אינן כ”כ טכניות, מתארות קירבה, ודווקא הן נזנחו: לדעת, לבוא, לצחק).

רוצה להגיב? נשמח לשמוע!