מה אם נשים היו מטרידות גברים ברחוב?

חבורת בנות מראות לנו איך העולם היה נראה אם בנות היו זורקות לבנים הערות כמו שבנים עושים היום.
היפוך תפקידים הוא טכניקה מוכרת בלימודי סוציולוגיה לזהות סיטואציות חברתיות שבהן יחסי הכוחות הם אלו שמאפשרים אותן – כלומר אם תהפכו את התפקידים והסיטואציה תיראה הזויה או מגוחכת – סימן שמשהו בה לא שוויוני מלכתחילה.
סרטון מעולה כטריגר לשיחה תפקידים חברתיים, על מגדר (חפשו לפי תגית “מגדר” כדי למצוא עזרים נוספים כמו סרטון המקור שלנו בנושא), על סטריאוטיפים, על מרחב אישי (חפשו לפי תגית “גבולות” כדי למצוא עזרים נוספים לגבי זה) והטרדות (חפשו לפי תגית “אלימות מינית” ועל יחסי כוחות מגדריים:
  • “הזרה”- מונח סוציולוגי שמשמעותו בחינת סיטואציה מוכרת מהצד. אחת השיטות לעשות זאת היא באמצעות היפוך תפקידים. סיטואציה שנראית מגוחכת או לא סבירה בהיפוך תפקידים יכולה להצביע על כך שהיא מבוססת על תפקידים חברתיים מוגדרים שלא בהכרח טבעיים למשתתפים/ות. הסרטון הזה מציג סיטואציה עם היפוך תפקידים עליה ניתן לדבר- למה זה נראה לנו כל כך הזוי לראות אישה מעירה בבוטות לגבר? ואם זה כל כך  מוזר כשאישה עושה את זה – למה זה לא נראה לנו מוזר כשגבר עושה את זה?
  • הזדמנות טובה לדבר על תפקידים מגדריים חברה שלנו (חפשו עוד עזרים בנושא לפי תווית “מגדר” ואל תפספסו את סרטון המקור שלנו בנושא שמסביר מה זה בעצם מגדר)
  • סטריאוטיפים- ההזרה בסרטון בעצם לא שלמה היא ההערות שהבנות שולחות לא זהות לאלו שבנים משתמשים בהן אלא מבוססות על סטריאוטיפים קיימים לגבי נשים – רוצות גבר יציב, לזוגיות ארוכה, שמתלבש יפה, שהוא נקי ומסודר. הסרטון לא הולך עד הסוף, כלומר הוא לא מציג מצב בו נשים מעירות לגברים על איברי המין שלהם או מתארות להם “מה הן היו עושות לו במיטה” כמו שגברים עושים לנשים ברחוב. מה יכולות להיות הסיבות לכך?
  • תגובות הגברים- הגברים בסרטון או מתעלמים או מגיבים בצורה שמבהירה שזה מטריד אותם – האם הבנים בכיתה היו מוטרדים אם בנות היו מעירות להם הערות כאלו ברחוב? למה כן? למה לא? האם בנות מוטרדות מזה שבנים מעירים להן ברחוב? למה כן? למה לא? ניתן לדבר על יחסי הכוחות המגדריים ועל תחושת הבטחון האישי שחסרה לנשים כיום במרחב הציבורי. פתיח טוב לדיבור על גבולות ומרחב אישי (חפשו עוד עזרים לפי תווית “גבולות”, “הטרדה” או “הטרדת רחוב”)
  • מרחב אישי- מה מטריד בעובדה שמישהו זר (או זרה) פונה אליך ברחוב ומתחיל/ה לדבר על הגוף שלך? לכולנו יש מרחב אישי, ויכול להיות לא נעים ולהרגיש לא בטוח כאשר חודרים אליו. כדאי לדבר על דרכים לא להיכנס למרחב האישי של אחרים/ות בלי רשות ועל איך זה מרגיש כשחודרים לי למרחב האישי שלי ולא מכבדים סימנים שליליים (הבעת פנים מוטרדת, ניסיון להתרחק ממי שפנה אליי, אמירה מילולית ברורה שזה לא מתאים ועוד).
  • הזדמנות טובה גם לדבר על חפצון (החפצה) – שכוללת התייחסות לאחר\ת רק בהקשר לאיבר גוף מסויים, לתפקוד מיני, ללא התייחסות לרצונות שלו\ה אלא כאביזר לסיפוק המטרות של הפונה (עזרים נוספים בנושא לפי תווית “חפצון” או “החפצה”).

רוצה להגיב? נשמח לשמוע!