מה אם נשים היו מתנהגות כמו גברים, אבל באמת?

שתי נשים “זורקות” לגברים ברחוב הערות שבד”כ גברים הם אלו שאומרים אותן לנשים במקומות ציבוריים. חלק מהגברים משועשעים או מוחמאים, אך חלקם מגיבים ברצינות וניכר שהם מוטרדים מההערות.
המושג “הזרה”, אשר מוכר מתחום הסוציולוגיה, מדבר על הפיכת המוכר לבלתי מוכר. בחינה מחדש של סיטואציה מוכרת. אחת הטכניקות לעשות זאת היא באמצעות היא באמצעות היפוך תפקידים. סיטואציה אשר נתפסת כמגוחכת או לא סבירה, מרמזת על כך שהיא כנראה מבוססת על תפקידים חברתיים מוגדרים שלא בהכרח טבעיים למשתתפים/ות. הסרטון הבא מציג סיטוציה עם היפוך תפקידים, אשר ניתן לדון בה.
שאלות לדיון:
* למה זה נראה לנו כל כך הזוי לראות אישה מעירה בבוטות לגבר על איברי המין שלו? ואם זה נתפס אצלנו בצורה כל כך לא טבעית, מדוע זה לא נראה לנו מוזר כשגבר עושה את זה?
* תגובותיהם של הגברים- נראה כי חלק מהגברים לא מאויימים. איך היינו מצפים שהסיטואציה תראה אם זה באמת היה גבר מטריד אישה? האם הגיוני שתחוש מאויימת בסיטואציה כזו? אם כך, מדוע גבר לא מרגיש מאויים? (יחסי הכוחות בחברה שלנו שונים מהמוצג בסרטון. בעולם האמיתי, נשים לא תוקפות גברים ברחוב).
* לגבי גברים שמביעים חוסר נוחות- האם הבנים בכיתה יוכלו להזדהות איתם? והבנות? מדוע אנו חשים מוטרדים כאשר זר (או זרה) פונים אלינו ברחוב ומתחילים לדבר על הגוף שלנו?
* מרחב אישי- לכולנו יש את הזכות למרחב אישי, האפשרות להרגיש בטחון. כאשר חודרים אל המרחב האישי שלנו, אנו יכולים לחוש מאוד לא בנוח. כדאי לדבר על דרכים לא להכנס למרחב האישי של אחרים/ות בלי רשות.
* איך יודעים לזהות חדירה לא רצויה לרמחב האישי? שפת גוף- הבעת פנים מוטרדת, נסיון להתרחק, אמירה מילולית ברורה שזה לא מתאים.
* הזדמנות לדבר על חפצון או החפצה – התייחסות לאחר\ת לא כאל אדם או אישה אלא כאל כלי לסיפוק עצמי או להשגת מטרה, או התייחסות לאחר\ת בהתמקדות על איבר גוף או על המיניות שלו\ה. אפשר לראות את זה הרבה בפרסומות (שדיים לפרסום מוצר כלשהו, קוביות בבטן של גבר לפרסום מוצר וכולי) – אפשר להזמין את הילדיםות לחפש דוגמאות לפרסומות כאלה או לסצנות מסדרות שבהן אחת הדמויות מתייחסת כך לאחרת ואז לצפות יחד בכל מה שכולםן מצאו ולדבר על זה – מה כן החפצה, מה לא, מה המשמעות של זה למי שמתנהג\ת כך ולמי שמתנהגים\ות כך כלפיו\ה.
וידאו.
משך 3:04.
עברית.

תגובות

  1. ואו מדהים ! חשיבה יצירתית שמביאה את המסר כל כך טוב.

רוצה להגיב? נשמח לשמוע!