סרטון משעשע שמדגים למה פורנו לא מייצג מציאות ומי שחושב\ת שכן עשוי\ה להיפגע מזה

בסרטון ד”ר צחי בן חיון מדבר בהומור וחן שובי לב על ההבדלים בין פורנו לחיים האמיתיים – שיכולים לגרום במקרה הפחות גרוע לבעיות בדימוי העצמי ובתפיסת המיניות של העצמי ושל האחר\ת, במקרה הנפוץ להתנהגות מינית לא בריאה (למשל לקיים יחסי מין בלי קונדום) ובמקרה הקיצוני אך לא כ”כ חריג כמו שהיינו רוציםות לחשוב – לפציעות ופגיעות גופניות עד כדי אשפוז.

דוגמאות לנקודות בסרטון:

  • צעיר שמודאג משפיכה מוקדמת כי ראה פורנו וחושב שגם במציאות גבר יכול להחזיק מעמד 40 דקות בחדירה מלאה בלי להגיע לאורגזמה
  • הגחכה של דברים שנפוצים בפורנו וממש לא נפוצים בחיים האמיתיים, שלא לומר – לא קורים, נקודה (כמות זרע לא מציאותית, אקטים שבמציאות ההנאה מהם לא נפוצה ומוצגים כעונג צרוף וקליל ועוד)
  • הדגמה של סיטואציות הזויות וקיצוניות שא\נשים יכוליםות להגיע אליהן כשלוקחיםות “השראה” מסצינות פורנו לחדר המיטות האישי

טריגר טוב לשיחה על פורנו, על ההבדלים בין פורנו לבין המציאות ועל ההשפעות של פורנוגרפיה על התפקוד שלנו ועל האופן בו אנו תופסים ותופסות את עצמנו ואת האחר.

  • פורנו היום כולל אלימות רבה. יחסי מין לא צריכים להיות דבר אלים, הם צריכים להיות משהו שגורם להנאה ועונג עבור כל הצדדים
  • בפורנו אישה תמיד רוצה מין וזמינה למין. גם הגבר. במציאות גבר או אישה יכולים באותו רגע לא לרצות מין – עם מישהו\י זר\ה, מוכר\ת, בסטוץ, בקשר יציב, עם בגדים או בעירום – מין הוא לא דבר שמישהי\ו “חייב\ת” למישהו\י, זה דבר שצריך לקרות רק כשיש רצון נלהב של כל הצדדים (לינקים לסרטונים שלנו על הסוגייה של הסכמה ורצון: )
  • בפורנו יש אידיאל יופי מסויים ובד”כ סוגי גוף ומראה מאד ספציפיים. במציאות – כל פין שונה, כל פות שונה, שדיים שונים, הכל שונה (לינק לסרטון של planned parenthood שתרגמנו לעברית בכותרת “שונה זה נורמאלי”, שמדבר על כך שנורמאלי זה כשיש מגוון, לא כשכולםן נראיםות אותו דבר:  , לינק לסרטון של creative lab שתרגמנו לעברית, שמדגים הבדלים בין מימדי גוף והתנסויות מיניות בעזרת צילומים של ירקות:  ).
  • פורנו הוא לא תיעוד של מין, הוא סרט עלילתי בדיוק כמו שספיידרמן או כל סרט הוליוודי אחר הוא סרט עלילתי, לא מציאותי, רווי עריכה ואפקטים ושאין שום סיבה לשאוך להיות כמוהו כי אי אפשר.
  • הרצון להיות כמו בפורנו גורם לנערים וגברים להרגיש שהתפקוד המיני שלהם לא מספק, גורם לנערות ולנשים לחוש שהן “חייבות” להיות זמינות לסיפוק מיני של הגבר, גורם להן גם לתהות “מה לא בסדר בהן שהן לא נהנות ממין” (כשהמין שהן חוות דומה למה שיש בפורנו ומכאן שלא מפתיע מדוע אינו מהנה), גורם לנערים ונערות, נשים וגברים, להרגיש שהגוף שלהםן לא מספיק, ועוד שלל נזקים
  • בגילאי תיכון אפשר גם לדבר על תעשיית הזנות, על הרצף בין פורנו לחשפנות ומכוני “עיסוי” שונים ועד למכוני ליווי, על הקשר בין תעשיית הזנות לתעשיות אחרות שפוגעות באוכלוסיות שלמות כמו תעשיות הנשק והסמים. חומרים על כך ניתן למצוא ברשת. בהתאם לגיל ולבשלות אפשר גם להראות חומרים נוספים כמו ההרצאה “למה הפסקתי לצפות בפורנו” של רן גבריאלי (לינק) או הסרט “אני, דניאל בלייק” (I daniel blake) שבין השאר מתאר כיצד אם חד-הורית מגיעה לזנות מתוך מצב של אין ברירה.
  • בחטיבה מתאים יותר להתמקד במסרים של איך זה מזיק למי שצופה בזה באופן קבוע (התמכרות וכל מה שכתבנו לעיל)

רוצה להגיב? נשמח לשמוע!